Галузі майбутнього: штучний інтелект

Що робить ШІ одним із найперспективніших напрямків і як долучитися до його розвитку

Галузі майбутнього: штучний інтелект

Фото: pixabay

 
У рамках нового спецпроекту Mind «Галузі майбутнього» ми продовжуємо розповідати про перспективні напрямки, які змінять правила гри на ринку праці в найближчому майбутньому, або вже це зробили. Після екскурсу у сферу кібербезпеки, ми вирішили дослідити тему штучного інтелекту (ШІ, АІ – англ.). З тих пір як Джон Маккартні вперше ввів це поняття в широкий обіг (а сталося це 1956 року на конференції в Дартмутському коледжі), АІ зазнав неабиякого розвитку, що спричинило зростання попиту на спеціалістів у цій сфері. Що робить АІ настільки перспективним напрямком, та як долучитися до цієї галузі майбутнього? На ці та інші питання знайшов відповіді Mind.

Уперше про штучний інтелект заговорили в 1950-х. За словами Джона Маккартні, АІ здатний використовувати методи, які не притаманні людям. Разом з цим він наголошував, що людство розуміє лише деякі механізми інтелекту.

Англійський математик Алан Тьюринг в статті «Чи може машина мислити» описує процес визначення моменту зрівняння здібностей людини і машин. Надалі цей процес отримав назву «тест Тьюринга». Процес тестування знаходиться на перетині нерозумної поведінки людини і розумної поведінки, якою людина не керується. Саме тут машини формулюють нові простори, відмінні від звичних для людства.

«AI є однією з найважливіших речей, над якими працює людство. Це складніше, ніж електрика або вогонь», – сказав головний виконавчий директор корпорації Google Inc. Сундар Пічаї.

На сьогоднішній день AI – це одна з галузей,що розвивається найстрімкіше. Шпальти ЗМІ рясніють новинами про нові успіхи розвитку АІ: роботи вже можуть створювати фейкові відео, вираховувати браконьєрів за півсекунди та навіть створювати сюрреалістичні картини.

Британський фізик Стівен Хокінг застерігав, що АІ може стати новою формою життя, яка перевершить людей. За його словами, людство вже пройшло точку неповернення, і «нас вб’ють залізяки». Однак, коли це може статися, вчений не повідомив. А генеральний директор Tesla Ілон Маск наголосив, що АІ може «створити диктаторський режим і владарювати вічно».

«Це вплине на наше життя так, як ми не можемо собі уявити зараз», – повідомив він.

Засновник Boston Dynamics Марк Рейберт на ярмарку інформаційних технологій CEBIT 2018 розповів, що роботи зможуть замінити людей у сферах розваг, безпеки і допомоги в надзвичайних ситуаціях. Разом з цим, засновник Microsoft Білл Гейтс прогнозує, що продуктивність виробництва збільшиться вдвічі, якщо у нього впровадять АІ. Так, буде менша необхідність у людських ресурсах. Засновник Microsoft наголошує, що такі прогнози зовсім не означають, що потрібно буде масово звільняти співробітників.

Однак деякі прогнози цілковито радикальні. McKinsey робить висновок, що доступні технології АІ можуть автоматизувати 45% діяльності людини. Разом з цим компанія також прогнозує, що близько 60 професій будуть автоматизовані мінімум на 30% протягом найближчого десятиріччя.

За результатами глобального опитування аудиторської компанії KPMG, більшість керівників вважають, що АІ створить більше робочих місць, аніж ліквідує.

У перспективі замінені будуть рутинні або дуже процесні посади і функції. Оператори колл-центру або підтримки в режимі чату. Робота на конвеєрі і навіть продавців з ряду індустрій.

«Лякатися не варто, адже призначення АІ – посилити можливості людини і створити нові робочі місця, які вже з’являються», – розповідає керівник стратегічного маркетингу компанії SMART business Андрій Бурлуцький.

Однак зараз фахівці з розвитку АІ дуже затребувані. За словами провідного фахівця зі штучного інтелекту компанії SMART business Андрія Беласa, це пояснюється тим, що завдань, які потрібно вирішувати раптово, стало дуже багато, а якісно підготовлених фахівців досить мало.

За словами експерта, в Україні є проблеми в розвитку АІ. Це – застарілі університетські програми і неготовність бізнесу.

«Багато хто ще не розуміє, що таке штучний інтелект і чому його необхідно впроваджувати. Також багато компаній не збирають або неправильно збирають дані, через що часто неможливо побудувати гарне рішення», – розповідає він.

Але на щастя, можна вчитися самому за допомогою різних онлайн-курсів від провідних університетів світу, серед яких курси KhanAcademy і MIT Open Courseware для фундаментальних знань з математики, класичний CS50 від Стенфорда – з технічних питань, edX або Udacity – питання машинного навчання.

«Гарного фахівця необхідно шукати від двох до чотирьох місяців, і не факт, що ви досягнете успіху», – розповідає COO&Co-founder Morbax HR Кирило Перестюк.

За його словами, сума заробітної плати таких фахівців починається від $1000-1500. За даними Bloomberg, ЗП розробника АІ із дисертацією в галузі машинного навчання може сягнути $300 000 на рік.

«Нещодавно я бачив у мережі LinkedIn вакансію на посаду тьютора для нейронної мережі. Тобто людину, яка буде займатися різноплановим навчання штучного інтелекту», – розповідає Андрій Бурлуцький.

За його словами, зараз зростає необхідність і в data science інженерах та data scientists, простішими словами, потрібні математики, програмісти і сильні статисти.

Разом з цим, Андрій Белас поділився переліком перспективних професій в галузі АІ. Серед них:

  • Data Scientist – як сукупна спеціальність, яка об’єднує різні напрями діяльності у сфері ШІ;
  • Data Engineer – фахівець із завантаження, зберігання та первинної обробки даних;
  • DevOps – фахівець з налаштування інфраструктури;
  • Machine Learning Researcher – фахівець, який буде досліджувати і створювати нові ефективні методи машинного навчання:
  • Software Developer – фахівець, який допоможе запрограмувати та інтегрувати математичні моделі в програмний продукт.

За словами Кирила Перестюка, в Україні АІ розвивається завдяки кільком ключовим факторам. По-перше, це великі корпорації, які прагнуть оптимізувати витрати на виробництво продуктів/управління активами, парком автотранспорту та ін.

«У більшості вже створені відділи, які відповідають за інновації і впроваджують високотехнологічні рішення у себе в роботі», – наголошує експерт.

По-друге, – це стартапи, які будують нові рішення/продукти на базі АІ, машинного навчання та нейронних мереж, і продають їх як українським, так і західним компаніям.

По-третє, розвиток АІ сприяв великій затребуваності фахівців, які вміють «кодувати», завдяки чому відкрилося багато курсів, що «вирощують з пелюшок» фахівців для своїх майбутніх проектів.

Андрій Белас наголошує, що АІ є одним з низки сучасних ключових – так званих «експоненційних» – технологій, які змінюють світ (як, наприклад, інтернет свого часу). Якщо цією технологією не займатися і не вивчати її, то можна залишитися сильно позаду нової епохи.

 

Источник